RESTORE EDİLEN 93 FRESK MÜZEYE TESLİM EDİLDİ
Gaziantep`in Nizip İlçesi`nde, Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma antik kentinden geçen yıl yapılan acil kurtarma kazısı sırasında çıkarılan duvar resimlerinin restorasyon ve konservasyon çalışmaları tamamlandı.
Ankara Üniversitesi Başkent Yüksekokulu Restorasyon ve Konservasyon Programı uzmanlarından oluşan bir ekibin, Packart Humanities Institute`nin sponsorluğunda yürüttüğü ``Zeugma Antik Kenti Kurtarma Kazılarında (A Bölgesi) Ele Geçen Duvar Resimlerinin Restorasyonu ve Konservasyonu Projesi`` kapsamında yürüttüğü çalışma, yaklaşık 100 milyar lira harcanarak 7 ayda bitirildi.
Kültür Bakanlığı`ndan alınan izinle yürütülen proje ile Zeugma antik kentinde geçen yıl yapılan acil kurtarma kazısı kapsamında 10 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında bulundukları yerden Gaziantep Müzesi`ne taşınan duvar resimlerine onarım (restorasyon) ve koruma (konservasyon) amaçlı çalışmalar yapıldı.
Ayrıca, duvar resimlerinin depolanması ve geçici sergilenebilmesi için için bir raf projesi hazırlanıp Kültür Bakanlığı`nın onayına sunuldu.
93 DUVAR RESMİ MÜZEYE TESLİM EDİLDİ
Proje yönetici yardımcısı Dr. Bekir Eskici, yoğun bir çalışma sonucunda üstlendikleri görevi başarıyla yerine getirdiklerini söyledi.
Toplam alanı 150 metrekare olan 93 duvar resmini yarın müze yetkililerine teslim edeceklerini duyuran Dr. Eskici, şöyle konuştu:``Duvar resimlerinin olmayan parçalarını yeniden yapma imkanımız yok ama olan parçalarını en mükemmel şekilde onardık, korumaya aldık. Bu eserlerin, fresk yerine duvar resmi olarak adlandırılması daha doğru olur. Duvar resimlerinin halkın ilgisine sunulabilmesi, yeni bir müze yapılması yanında daha pek çok çalışmayı gerektiriyor.``
PROJE EKİBİ
YÖNETİCİ Dr.Y.Selçuk ŞENER
YÖN.YRD. Dr.Bekir ESKİCİ
YÖN.YRD. Cengiz ÇETİN
RESTORATÖR-KONSERVATÖR
Didem TANER
Evren ÇOLAK
Emin Murat ÖZDEMİR
Kurtuluş TÜRK
Serap ÇELİK
Mine ÇETİNEL
Evren KIVANÇER
Zeynep KÖPRÜLÜ
Gamze UÇAK
Aysu NİKSARLI
(Gaziantep Anadolu Ajansı)
ACİL KURTARMA KAZILARI SONA ERDİ
Gaziantep`in Nizip ilçesinde, Fırat nehri kıyısında bulunan ve bir bölümü GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı göl suları altında kalan Zeugma antik kentinde, Zeugma Girişim Grubu`nca yürütülen kazı çalışmaları sona erdi. Zeugma antik kentindeki kurtarma kazılarına destek amacıyla İstanbul`da oluşturulan sivil inisiyatif Zeugma Girişim Grubu`nun Kazı Koordinatörü Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu, A.A muhabirine, “ Kazma ve kürekleri toplamamıza karşın, plan, fotoğraf, temizlik ve bazı restorasyon işlemleri sürecek. Kasım ayı sonuna kadar Zeugmadayız “ dedi. Zeugma antik kentindeki bilimsel çalışmayı, bir sivil oluşum olan Zeugma Girişim Grubu adına 15 Ağustos`ta başlattıklarını anımsatan Prof. Dr. Serdaroğlu, zor koşullarda çalıştıklarını kaydetti. Prof. Dr. Serdaroğlu, Türk ve yabancı arkeologlardan oluşan Kültür Bakanlığı kazı ekibinin arazi çalışmasına 4 Ekim`de son verdiklerini belirterek, şöyle konuştu: “ Zeugma`ya çok zor koşullarda ve (önümüzde 90 gün var) bilgisiyle geldik. Geldiğimizde bu 90 günün 30 günü zaten geçmişti. Geldiğimizde çok olumsuz koşullarla karşılaştık. Ne Nizip`te ne de Birecik`te kamp ve otel olanağı yoktu. Yaşadığımız olumsuzluklar nedeniyle ancak 4 ekip oluşturabildik ve her ekibi bir yere dağıttık. Zaman zaman 40-50 dereceyi bulan sıcağa rağmen 2 vardiya halinde çalışmayı sürdürdük. Baraj sularının ulaşacağı tüm noktalarda çalıştık. Çünkü, Biz Zeugma`ya protokolle değil gönüllü olarak gelmiştik ve daha fazla çalışmamız gerekiyordu.” Prof. Dr. Serdaroğlu, Zeugma Girişim Grubu`nun, Türk insanının da tarihi ve kültürel değerlere duyarlı olduğunu göstermesi açısından önemli bir oluşum olduğuna dikkati çekti. Bu arada, arazideki kazı çalışmalarını Ekim ayı başında tamamlayan Kültür Bakanlığı kazı ekiplerinin Birecik`teki kazı evindeki değerlendirme çalışmaları da sürüyor.
ZEUGMA KIŞ UYKUSUNDA
Gaziantep`in Nizip ilçesinde, Fırat Nehri kıyısında bulunan Belkıs Zeugma antik kentindeki kazı çalışmaları tamamlandı ve Roma döneminden günümüze kalan Zeugma, kış uykusuna çekildi. Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürvekili ve Zeugma Kazıları Koordinatörü Kemal Sertok, A.A muhabirine, Zeugma`da iyi işler yapıldığını, gözlerinin arkada Kalmadığını ve bu açıdan huzurlu olduklarını söyledi. Zeugma`da yapılan kazıları değerlendirdiğinde, " ah, vah denilmeyecek " çalışmalar gerçekleştirildiğini görmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Sertok, " Birbirinden değerli mozaikler, Türkiye müzelerinde bir örneği olmayan 155 cm büyüklüğündeki bronz Mars heykeli, heykelcikler, freskler, bullalar (mühür baskıları), bronz kandiller, Helenistik döneme ait stel, altın yüzük ve figürler bulduğumuz Zeugma`da güzel işler yapıldı" dedi.
"YÜZ AKIYLA İŞİN İÇİNDEN ÇIKTIK" Sertok, Zeugma`da Türk, İtalyan, İngiliz ve Fransız uzmanların ortak çalışması ile sonuca gidildiğini ifade ederek, " Yüz akıyla işin içinden çıktık. Çalışmaların kusursuz olarak bitmesi için elimizden geleni yaptık. İç huzuru ile bunları söyleyebiliriz " diye konuştu. Zeugma`daki kazıların çağdaş teknoloji ve yöntemlerle yapıldığını anımsatan Sertok, şöyle devam etti: " Bu başarıda, kültürel varlıklara yönelik finansal destekler sağlayan ABD`den Packard Humanities Institute`nin (PHI) katkısı gözardı edilemez. PHI`nın desteğini inkar etmek mümkün değil. Zeugma kazıları için ilk aşamada 5 milyon dolar kaynak ayıran PHI sayesinde, bilgisayar sitesinden, restoratörlerin kullandığı aletlere kadar teknolojik olanaklardan en üst düzeyde yararlanıldı. Zeugma`da çalışmalar çok sıcak bir ortamda yapıldı. güneşin altında saatlerce çalışan uzmanlar, kazı alanından ayrıldıklarında rahat bir ortamda dinlenmeyi, PHI`nın desteğine borçludurlar. Elbette ki bu destek, başarıyı getirdi. O destek olmasa, kazı bu düzeye gelemezdi. PHI`ya ve PHI`nın destek vermesine katkıda bulunanlara minnettarız. "
"YARINA BAKMALIYIZ" Zeugma`da acil kurtarma kazısı yapılan (A) ve (B) bölgelerinin tamamen Birecik Barajı gölü altında kaldığını vurgulayan Sertok, sözlerini şöyle tamamladı: "yapılabileceklerin en iyisi yapıldı. Artık yarına, yani su altında kalma tehlikesi bulunmayan (C) bölgesine bakmalıyız. (C) bölgesi için (Killi toprak olduğundan dolaylı çökme riski var) deniliyor. Elbette kıyı şeridinde toprağın suya dayanması mümkün değil. Ancak, bu tehlike olsa bile kıyı şeridindeki 1, bilemediniz 2 metrelik alan için geçerlidir. Kaldı ki, bu konu tamamen teknik bir olaydır ve (C) bölgesi Zeugma`nın yüzde 70`ini oluşturuyor. (B) bölgesinde elde edilen sonuç ile (C) bölgesinde çok başarılı işler yapılacağına inanıyorum. (B) bölgesinde de işe başlarken tereddütler vardı. Ancak, kazı sonunda vazifesini yapmış insanların mutluluğunu yaşıyoruz. (C) bölgesinde de böyle olacağına inanıyorum. Zeugma`da, Türkiye`nin de ötesinde, dünyanın en iddialı ve kapsamlı kazı çalışması yapıldığı görüşündeyim. Bu görüş yalnız bizim değil, konuyu bilen herkesindir." Sertok, zaman geçirilmeden (C) bölgesinde gelecek yıl başlatılacak çalışmaların planlamasının yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

sayfa tasarımı T U R K L I N E