ZEUGMA ANTİK KENTİNE ÇATILI KORUMA SİSTEMİ

05.02.2009 - Gaziantep'in Nizip ilçesinde Birecik Baraj Gölü kıyısında bulanan Zeugma Antik Kenti'nde yürütülen kazılarda gün ışığına çıkarılan villalar, 400 ton demir kullanılarak inşa edilecek çatıyla korunacak.

Turizm merkezi haline getirilmesi hedeflenen, Gaziantep ve bölgede turizmin gelişmesine gelecek yıllarda önemli katkı yapması beklenen Zeugma Antik Kenti'ndeki kazı, çevre düzenleme ve kıyı koruma duvarı yapım çalışmalarına çatı inşaatı da eklendi.

Gaziantep İl Özel İdaresinin, ''Zeugma Antik Kenti Dionysos ve Danae Villaları Üst Örtü Yapımı Projesi''nin ihalesini alan müteahhit firmanın teknik ekibi, antik kentte çatı inşaatı için çalışmaları sürdürüyor.

Çatıyı taşıyacak direklerin yerlerini tespit eden teknik ekibin bu çalışmasının ardından, 400 ton demir kullanılarak inşa edilecek ve Dionysos ve Danae villalarının bulunduğu yaklaşık bin metrekarelik alanın üzerini örtecek olan çatının yapımına başlanacak.

Zeugma Antik Kenti'nde gün ışığına çıkarılan Dionysos ve Danae villaları ile diğer kalıntıların tahrip olmasını önleyecek, kış mevsiminde de izlenmenmelerini sağlayacak çatının yapımı için İl Özel İdaresinin 1 milyon 369 bin 506 TL ödenek tahsis etmişti.

24 Kasım 2008'de ihale edilen ve inşaat sözleşmesi 8 Ocak 2009'da imzalanan çatının yapımı bir yılda tamamlanacak.

Bu arada, Zeugma Antik Kenti'nde görülebilen en büyük kalıntılar Dionysos ve Danae villalarının restorasyonu için de proje hazırlandı.

-ZEUGMA ANTİK KENTİ

Zeugma Antik Kenti, MÖ 300'de Büyük İskender tarafından ''Selevkia Euphrates'' adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi.

Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ''köprü'', ''geçit'' anlamına gelen ''Zeugma'' adını aldı.

Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, MS 256'da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakılıp yıkıldı.

GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı'nda su tutulmaya başlanmasıyla birlikte Türk ve yabancılardan oluşan ekipler tarafından tarafından antik kentin sular altında kalacak bölümlerinde yoğun kurtarma kazıları yapıldı.

Kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan ve her birinin bir şaheser olduğu ifade edilen mozaikler, duvar resimleri, Mars Heykeli ve Kil Mühür Baskı Koleksiyonu Gaziantep Arkeoloji Müzesine taşındı ve ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

Açık hava müzesine dönüştürülmesi hedeflenen Zeugma Antik Kenti'nde, Bakanlar Kurulunun 2005 yılında aldığı karar kapsamında, Doç. Dr. Kutalmış Görkay başkanlığındaki kazı çalışmaları devam ediyor.

ZEUGMA ANTİK KENTİ 4 MEVSİM ZİYARET EDİLECEK

26.12.2008 - Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunan Zeugma Antik Kenti'nin açık hava müzesine dönüştürülmesi amacıyla başlatılan çalışmalarda sona gelindiği bildirildi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Demir, yaptığı açıklamada, Zeugma Antik Kenti'nin açık hava müzesine dönüştürülmesi projesi kapsamında, Dionysos ve Danae villalarının üzerinin kapatılması işinin ihale edildiğini söyledi.

Zeugma'yı sürekli ziyaret edilebilir hale getirmek için çalıştıklarını ifade eden Demir, villaların üzerinin kapatılmasıyla Zeugma Antik Kenti'nin 4 mevsim gezileceğini belirtti. Zeugma'daki çalışmaların tamamlanmasıyla tarihi eserlerin tamamının korunma altına alınacağını ifade eden Demir, ihaleyi alan firmanın çalışmalarını 1 yıl içinde tamamlayacağını kaydetti.

Abdulkadir Demir, Zeugma'nın rahat gezilebilmesi ve eserlerin zarar görmemesi için antik kente yürüyüş parkurları da oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

''ÖZEL MÜLKLER KAMULAŞTIRILMALI''

Zeugma Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay da, antik kentin bir açık hava müzesi haline getirilebilmesi için bir takım çalışmalar yapıldığını söyledi.

Zeugma'nın bir açık hava müzesi olabilmesi için bölgedeki özel alanların kamulaştırılması gerektiğini ifade eden Görkay, şunları kaydetti:

''Bu çok önemli. Aksi takdirde rahat bir proje yürütmek güçleşiyor. Bu bir süreç ve bu konu önemli bir bütçe istiyor. Bakanlık bu konuda çok hassas, bütün desteğini veriyor. Aynı şekilde Gaziantep Valiliği ve İl Özel idaresinden büyük katkı görüyoruz. Programlanan bütçe sağlandığı takdirde, sanıyorum Zeugma açık hava müzesi olabilir. Zeugma yavaş yavaş ören yeri statüsüne dönüşecektir. Bu da bölge turizminin daha fazla hareketlenmesine neden olacak.''

Zeugma Antik Kenti'nden çıkarılan önemli mozaikler, sergilenmek üzere Gaziantep Müzesi'ne taşınıyor, taşınamayan mozaikler ve kalıntılar ise ziyaretçilere kapalı şekilde bulundukları yerde tutuluyordu. Eserler bulunduğu bölgede kış aylarında muşamba ile korunmaya çalışılıyordu.

Gaziantep Valiliği Özel İdare Genel Sekreterliği, bölgeye her mevsim turist çekmek için geçen yıl bir vapur satın aldı. ''Kumla'' adı verilen vapurla su altında kalan yerler ve yürüyerek gezme imkanı bulunmayan bölgeler rahatlıkla geziliyor. Yavuzeli Kaymakamlığı da daha hızlı seferler düzenleyebilmek için aldığı sürat teknesini geçen ay devreye soktu.

ZEUGMA ANTİK KENTİ

Zeugma Antik Kenti, MÖ 300'de Büyük İskender tarafından ''Selevkia Euphrates'' adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi.

Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ''köprü'', ''geçit'' anlamına gelen ''Zeugma'' adını aldı.

Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, MS 256'da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakılıp yıkıldı.

ZEUGMA ANTİK KENTİ VE RUMKALE ARASINDAKİ GÜZERGAHTA HARİTA ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

25.11.2008 - Gaziantep'in, en önemli tarihi ve kültürel mekanları arasında yer alan Zeugma Antik Kenti ile Rumkale arasındaki Fırat Nehri'ne bakan 25 kilometrelik güzergahta, harita çalışması başlatıldı.

Gaziantep İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından hazırlanan, ''Nizip Bölgesi Halihazır Harita Hazırlama İşi'' konulu projenin ihalesi yapıldı. Açık ihale usulü ile yapılan ve 13 firmanın katıldığı ihaleyi, en uygun teklifi veren Acar-Gis Harita Mühendisliği Ltd. Şirketi kazandı.

İhaleyi kazanan firma, çalışmalara başladı ve 200 günlük bir çalışmayla, 4 Haziran 2009'da harita çalışmasını tamamlayacak. Firma çalışanları, toplam 1750 hektarlık geniş bir alanda, Fırat Nehri'ne bakan yamaçlarda 25 kilometrelik bir güzergahta titiz bir çalışma yaparak, bölgenin haritasını çıkartacak. Bölgede yapılacak olan çalışmalar, GPR (Yeraltı Radar Yöntemi) cihazı ile yüzey araştırmaları yapılarak, iş kısa sürede tamamlanacak.

Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Demir, yaptığı açıklamada, yapılan titiz bir çalışma sonucunda hazırlanan proje kapsamında ihalenin gerçekleştirildiğini, 200 günlük kısa bir çalışma sonucunda harita çalışmasının tamamlanacağını söyledi.

Harita çalışmasının, tarihi ve kültürel mekanlarda yapılacak olan çalışmalar için son derece önemli bir gelişme olacağını belirten Demir, ''Halihazır harita çalışması, Zeugma Antik Kenti ile Rumkale arasındaki bölgede, ileride yapılması düşünülen imar planlamasının da altyapısını oluşturacak'' dedi.

Demir, İl Özel İdaresi olarak, Gaziantep'in tarihi ve kültürel mekanlarını kültür turizmine kazandırmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Zeugma Antik Kenti ile Rumkale, Gaziantep'in sahip olduğu tarihi ve kültürel mekanlar içerisinde çok ayrı bir öneme sahip. Hedefimiz, bu mekanlarda gerekli çalışmaları yaparak, kültür turizmine kazandırmak. Bu nedenle, bu bölgelerde gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz. Son olarak da halihazır çalışmasını başlatarak, yeni bir adım atmış olduk. Bu çalışma, çok geniş bir alanı kapsıyor.

GPR (Yeraltı Radar Yöntemi) cihazı ile yüzey araştırmaları yapılarak, bölgenin halihazır haritası hazırlancak Üstelik bu çalışma, 200 gün gibi kısa bir sürede tamamlanacak. Hem ihalenin hazırlanmasında titiz çalışılması, hem de modern ve son derece gelişmiş bir sistem olan GPR ile çalışılması, işlemlerin çok hızlı bir şekilde yapılmasına imkan veriyor. Halihazır haritası, bir anlamda, ileride bölgede yapılacak olan tesisler ve yapılaşma için gerekli olacak imar planı için de altyapıyı oluşturacak.''

ZEUGMA'DA ÜST ÇATI ÖRTÜSÜ YAPIMI İHALE EDİLECEK

24.11.2008 - Zeugma antik kenti Dionysos ve Danae villalarına üst çatı örtüsü yapım işinin ihale edileceği bildirildi.
Gaziantep Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Nizip ilçesi Zeugma antik kenti Dionysos ve Danae villalarına üst çatı örtüsü yapımı işinin ihalesinin 24 Kasım 2008 tarihinde saat 10:00’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde yapıldı.

Zeugma Antik Kenti'ndeki Kazı Çalışmalarında Mitolojik Tanrılara Ait Bir Heykel Bulundu.

08.10.2008 - Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakultesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Zeugma Kazı Ekibi Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay,yapılan açıklamada, Zeugma'da şimdiye kadar tek bir tanrıça heykelinin varlığının bilindiğini belirtti. Görkay, yeni buldukları, tahtında oturur durumdaki heykelin   üst kısmına ulaşamadıklarını, heykelin Belkıstepe'nin Nemrut gibi mitolojik tanrı kültlerinin bulunduğu bir yerleşim yeri olduğu tezini güçlendirdiğini belirtti.

Kutalmış Görkay, 2008 yılı Zeugma Arkeoloji Projesi'ne 24 Temmuzda başlandığını ve kazıların sona erdiğini ifade etti. Görkay, bu yılki çalışmalara Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden öğrenci ve öğretim üyelerinin yanısıra ABD ve Almanya'dan yabancı öğrenci ve araştırmacıların da katıldığını belirtti. 

Çalışmalarının ''Muzalar Evi'' ve  ''Zeugma Belkıs Tepe Kutsal Alanı ve Tapınağı''nda gerçekleştirildiğini anlatan Görkay, bu  çalışmalarda çok önemli bulgular ve sonuçların ortaya çıkartıldığını bildirdi.

Görkay, 4-4.5 metre boyunda olduğu tahmin edilen heykelin bu çalışmalar sırasında bulunduğunu, heykelin mitolojik tanrılara ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Heykelin şu an ters durduğunu, üst kısmına henüz ulaşılamadığını, sadece oturduğu taht kısmına ulaşılabildiğini kaydeden Görkay, ''Çok ufak bir elbisenin parçaları görünüyor. 2-3 parçayı bulamadık henüz. Şu anki parça 2 metre civarında. Üst gövdesiyle birlikte heykelin 4-4.5 metre boyunda olduğunu tahmin ediyoruz. Üst kısım maalesef çıkmadı. Heykelin, tahribata uğradığını tahmin ediyoruz'' dedi.

Buldukları heykel ile bugüne kadar Zeugma'da bir tek mitolojik tanrının olduğu bilgisinin çürütüldüğüne değinen Görkay, şöyle devam etti:

''Ama şimdi bu gerçek değişiyor. Yeni bulgular geliyor elimize. Daha eski kültler. Yani Antiochos'un yaşadığı dönemde bazı kültlerin en eski kalıntılarının devamını bulduk. Bu bakımdan Kommangene Krallığı'nın eski kültlerine ait izler de diyebiliriz. Ama bunların daha çok Romalılaşmış şekli. Eski kültürün Roma'daki sentezleri ile ilgili kanıtlar ele geçti. Adıyaman'ı biliyorsunuz. Orada 4 tane tanrı var. Zeus, Apollo, Herakles ve Antiochos. Belkıstepe'de aşağı yukarı Adıyaman'daki Nemrut Dağı'ndaki heykellerin bulunduğu yerin bir benzeri. Tabii Nemrut'takiler 1. yüzyıla aitler. Buradakiler ise Roma dönemi versiyonu. Son bulduğumuz tanrıça heykeli ile Belkıstepe'nin Roma İmparatorluğu'nda buna benzer birkaç tane mitolojik tanrının kutsal alanı olduğu anlaşıldı.''

 

ZEUGMA ANTİK KENTİ

Zeugma Antik Kenti M.Ö 300'de Büyük İskender tarafından ''Selevkia Euphrates'' adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi.

Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğu'na bağlandı ve ''köprü'', ''geçit'' anlamına gelen ''Zeugma'' adını aldı.

Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, MS 256'da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakıldı ve yıkıldı. Zeugma, daha sonra depremden büyük zarar gördü.

ZEUGMA KAZI ÇALIŞMALARI SONA ERDİ

22.09.2008 - Belkıs kazı alanı sorumlusu Arkeolog Umut Alagöz 8 Ağustos 2008 Cuma günü başlayan 2008 yılı kazı çalışmalarının 20.09.2008 tarihi itibariyle tamamlandığını söyledi.

 Bu seneki kazılarda 35 işçi ve 15 uzmanın görev aldı. Bu yıl yapılan kazı çalışmalarının iki farklı noktada yapıldığını ifade eden Arkeolog Umut Alagöz ilkinin yamaç evlerindeki muzalar evinde, bir diğer çalışmanın da Akropolin'in bulunduğu Belkıs tepesindeki tapınağa ait yerde yapıldığını söyledi.

 Alagöz, " Burada yapılan kazı çalışmasında yaklaşık 2 metrelik Kült heykellerinin 4 parça halinde gün ıiığına sağlam olarak çıkarıldık. Bu seneki kazı çalışmalarımızı dün itibariyle sona erdi" dedi.

ZEUGMA'DA DEV HEYKEL.

18.09.2008 - Zeugma Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında mitolojik tanrılara ait bir heykel bulundu.  Zeugma'da şimdiye kadar tek bir tanrıça heykelinin varlığının bilindiğini belirten Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, "Tahtında oturur durumda bulunan ve üst kısmına ulaşamadığımız bu heykel, Belkıstepe'nin, Nemrut gibi mitolojik tanrı kültlerinin bulunduğu bir yerleşim yeri olduğu tezini güçlendiriyor" dedi. Görkay üst bölümü henüz bulunamayan heykelin 4-4.5 metre boyunda olduğunu tahmin etitklerini söyledi.

Kutalmış Görkay, Belkıstepe'nin; Roma İmparatorluğu'nda birkaç mitolojik tanrının kutsal alanı kabul edildiğinin anlaşıldığını söyledi. Görkay, yaptığı açıklamada, yeni buldukları mitolojik tanrıça heykeliyle ilgili bilgiler verdi. Bu yılki kazı çalışmalarının Muzalar (Esin Perileri) Evi ve Belkıstepe'de yoğunlaştığını anlatan Görkay, Belkıstepe'deki kazılarda yeni bir tanrıça heykeli bulduklarını ifade etti. Kutalmış Görkay, "Bulduğumuz, oturur durumda bir heykel. Bu seneki buluntumuz bu ama, tabii bu bizim için önemli. Zeugma'da şimdiye dek bir tek tanrıça heykeli biliniyordu. Şimdi bir de tanrı heykeli çıktı. Tabii bu Zeugma'nın ve Kommangene Krallığı'nın kült din tarihi açısından önemli bir buluntu." diye konuştu. Heykelin şu an ters durduğunu, üst kısmına henüz ulaşılamadığını, sadece oturduğu taht kısmının bulunduğunu söyleyen Görkay, "Çok ufak bir elbisenin parçaları görünüyor. 2-3 parçayı bulamadık henüz. Şu anki parça 2 metre civarında. Üst gövdesiyle birlikte heykelin 4-4.5 metre boyunda olduğunu tahmin ediyoruz. Üst kısım maalesef çıkmadı. Heykelin, antik dönem ya da daha genç dönemlerde bir tahribata uğradığını tahmin ediyoruz." şeklinde konuştu. Zeugma'nın Kommagene Krallığı'nın 4. büyük şehri olduğunu anlatan Görkay, antik kentte döneminde çok kozmopolit bir topluluğun yaşadığına dikkat çekti. Buldukları heykel ile bugüne kadar Zeugma'da bir tek mitolojik tanrının olduğu bilgisinin de değiştiğine değinen Görkay, şöyle devam etti: "Ama şimdi bu gerçek değişiyor. Yeni bulgular geliyor elimize. Daha eski kültler. Yani Antiochos'un yaşadığı dönemde bazı kültlerin en eski kalıntılarının devamını bulduk. Bu bakımdan Kommangene Krallığı'nın eski kültlerine ait izler de diyebiliriz. Ama bunların daha çok Romalılaşmış şekli. Eski kültürün Roma'daki sentezleri ile ilgili kanıtlar ele geçti. Adıyaman'ı biliyorsunuz. Orada 4 tane tanrı var. Zeus, Apollo, Herakles ve Antiochos. Belkıstepe'de aşağı yukarı Adıyaman'daki Nemrut Dağı'ndaki heykellerin bulunduğu yerin bir benzeri. Tabii Nemrut'takiler Helenistik Dönem yani 1. yüzyıla aitler. Buradakiler ise Roma dönemi versiyonu. Son bulduğumuz tanrıça heykeli ile Belkıstepe'nin, Roma İmparatorluğu'nda buna benzer birkaç tane mitolojik tanrının kutsal alanı olduğu anlaşıldı." Zeugma Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarının 24 Temmuz'da başladığını anlatan Görkay, bu yılki çalışmaların 24 Eylül 2008 tarihinde tamamlanacağını bildirdi. Bu yılki çalışmaların 2 alanda yoğunlaştığını anlatan Görkay, "Geçen yıl çalıştığımız Muzalar (Esin Perileri) Evi'nde bu yıl da devam ettik. Muzalar mozaiğinin bir kısmı açıldı. Önümüzdeki günlerde diğer bölümleri de açılacak. Önümüzdeki hafta sonuna kadar buradaki çalışmamız sürecek. Bir de Belkıstepe'de şu an da tapınağın bulunduğu tepede çalışmalarımız sürdü. Bunun dışında kent içinde de yüzey araştırmalarımız devam etti. Nesiller boyu koruma ve yenileme çalışmalarımız da sürüyor." şeklinde konuştu.

ZEUGMA ANTİK KENTİ'NDE YAPILACAK BİLİMSEL KAZI VE ÇALIŞMALARIN BU AYIN SONUNA DOĞRU BAŞLAYACAĞI BİLDİRİLDİ.

28.07.2008 - Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, yaptığı açıklamada, antik kentte bu yıl haziran ayında yapmayı planladıkları bilimsel çalışmaların temmuz ayı sonuna kaydırıldığını, geniş bir ekiple gerçekleştirecekleri kazıların, 'Esin Perileri' diye adlandırılan yeni bir mozaiğin bulunduğu Muzalar Evi'nde yoğunlaştırılacaklarını söyledi.

Doç. Dr. Görkay, arazi çalışmalarına bu yıl yine Almanya ve Fransa'dan gelen arkeologların eşlik edeceğini bildirdi.

Zeugma Arkeoloji Projesi kapsamındaki çalışmalara kendisinin başkanlığında devam edileceğini belirten Doç. Dr. Görkay, şöyle dedi:

'Haziran ayında yapacağımız çalışmaları, bazı nedenlerden dolayı temmuz ayı sonuna almak zorunda kaldık. Suyun üzerinde çok iyi korunmuş ve 'Esin Perileri' diye adlandırdığımız yeni bir mozaik bulundu. Bu mozaiğin bulunduğu yere de ''Muzalar Evi'' diyoruz ve buradan bu kazı döneminde çok ümitliyiz.''

Dionysos ve Danae Evleri Çatı yapısının mimari projesinin 2007 yılında tamamlandığını ve 2008 yılında inşasına başlanacağını ifade eden Doç. Dr. Görkay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''2007 yılında peri stilindeki sütunlarının restorasyonu tamamlanan Dionysos Evi'nin diğer mekanları ile birlikte Danae evinin mekanlarının restorasyonu tamamlanacaktır. 2007 yılında ortaya çıkarılan ve Zeugma'da ele geçen en büyük figürlü mozaik olan Poseidon mozaiğinin yan mekanları ortaya çıkarılarak bu alan gelen ziyaretçilerin görebileceği bir şekilde düzenlenecektir.

Geçen yıl, Dionysos ve Danae Evlerinin doğusunda iyi korunmuş bir Roma evine rastlanmıştı. MS 253 yılında Sasani tahribi ile yıkılmış ve içinde ele geçen Muzalar (Esin Perileri) mozaiği ile ''Muzalar evi'' olarak adlandırılan bu evin kazılarının büyük bir kısmının 2008 yılında Gaziantep İl Özel İdaresi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanan ödeneklerle gerçekleşmesi planlanmaktadır.''

KAZI ÇALIŞMALARI 3 AY SÜRECEK

Doç. Dr. Görkay, Temmuz ayı sonuna doğru başlayacak olan kazıların aşağı yukarı 3 ay kadar devam edeceğini belirtti. Bu çalışmalarda kent içinde yer alan Dianysos ve Danae evlerinin üst çatı kaplamalarının örtüsünün tamamlanacağını ve buranın artık gezi yapılabilir hale gelmesini amaçladıklarını söyleyen Doç. Dr. Görkay, şunları kaydetti:

''Bunun dışında, geçen yılki kazılarda bulduğumuz oldukça iyi korunmuş bir Roma evi var. Bu evin bütün mekanlarını ortaya çıkaramadık. Çünkü sezon sonuna doğru bulmuştuk. Ama bu kazı döneminde çok kapsamlı bir kazı çalışması gerçekleştireceğiz. Tabi kazı çalışmalarının yanı sıra restorasyon ve konservasyon çalışmaları da gerçekleştireceğiz.

Bu seneki esas çalışma alanımız, yeni villa da diyebilirsiniz. 'Muzalar Evi' ya da Esin perileri evi dediğimiz evde gerçekleştireceğiz. Bu sene kazı olarak kapsamı olarak daha da büyüyoruz, alanı genişletiyoruz. Bunu İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği maddi katkıları ile gerçekleştiriyoruz. İl Özel İdaresi'nin bu kazı için ayırdığı 350 bin YTL'yi kullanacağız. Şu anda çok iyi korunmuş bu villanın tamamen ortaya çıkarılma kazısı var. Aynı zamanda kamulaştırmalar devam ediyor. Yani biz artık Zeugma'yı arkeolojik bir park haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bize Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gaziantep Valililiği İl Özel İdaresi büyük katkı sağlıyor. çalışmalarımız kazı ve restorasyon çalışmaları şeklinde geçecek.''

Diğer çalışmanın Zeugma'da Agora'nın kuzeyinde yer alan ve Kommagene Krallığı için büyük öneme sahip Antiokhos'un kutsal alanı ve Yuvarlak Planlı Tapınak'ta sürdürüleceğini bildiren Doç. Dr. Görkay, mimari blokları ve üst yapısının büyük bir kısmı baraj gölü altında kalmış olan bu yapının içindeki steller, heykeller ve mimari blokların tespiti için yapılacak olan söz konusu araştırmanın, Ankara Üniversitesi, Arkeolojik Sualtı Araştırmaları Enstitüsü ekibi tarafından yürütüleceğini söyledi.

ZEUGMA'DA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

GAZİANTEP (A.A) - 06.07.2007 - Zeugma Antik Kenti'nde bu yıl gerçekleştirilecek bilimsel kazı ve çalışmalara önümüzdeki hafta içinde başlanacağı bildirildi.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentte bu yıl yapmayı planladıkları bilimsel çalışmaları 25 kişilik bir ekiple yapacaklarını söyledi.

Zeugma'yı arkeopark yaparak bölge ve ülke turizmine önemli katkı sağlayan bir turizm merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Görkay, ''Ancak, her zaman belirttiğimiz gibi önceliğimiz Zeugma'nın en iyi biçimde korunmasını sağlamak olacak'' dedi.

Antik kentte bu yıl yürütecekleri çalışmaya İsviçre'deki Mavors Enstitüsü'nden 2 bilim adamının da katılacağını ifade eden Görkay, şunları anlattı:
''Arkeopark yapmayı amaçladığımız Zeugma Antik Kentinde, bu yıl 25 kişilik ekiple ekim ayına kadar çalışacağız. Antik kentte 4 ayrı bilimsel çalışma gerçekleştireceğiz.

Gün ışığına çıkan villaların korunması amacıyla üzerlerinin çatıyla örtülmesi için yürüttüğümüz çalışmayı devam ettireceğiz. Önceki yıllarda yaptığımız kazılarda ulaştığımız bazı kamu yapılarını bütünüyle ortaya çıkarmak için kazı yapacağız. Kazılarda gün ışığına çıkan eserlerin konservasyonu ve restorasyonuna ilişkin çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca, Zeugma'nın yerleşim alanında jeofizik ve yüzey araştırmaları da yapacağız.''

Görkay, Zeugma'daki kazı ve bilimsel çalışmalara Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde 2005 yılında başladıklarını anımsattı.
Gaziantep'in Nizip ilçesinde Birecik barajı gölü kıyısında bulunan Zeugma'nın hala büyük bölümünün yerin altında olduğunu vurgulayan Görkay, antik kentin bir bütün olarak gün ışığına çıkarılması, koruma kaygısı ön planda düşünülerek arkeopark haline getirilmesinin uzun yıllar alacak bir çalışma olduğuna dikkati çekti.

ZEUGMA ANTİK KENTİ

Zeugma Antik Kenti MÖ 300'de Büyük İskender tarafından ''Selevkia Euphrates'' adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi.
Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ''köprü'', ''geçit'' anlamına gelen ''Zeugma'' adını aldı.

Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, MS 256'da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakıldı ve yıkıldı. Zeugma, daha sonra depremden büyük zarar gördü.
Zeugma'da ilk kazı, bir kaçak kazı ihbarı üzerine Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından 1987'de yapıldı. Kazıda oda biçimli aile kaya mezarı, mezarın sahiplerine ait heykeller bulundu.

Antik kentte ikinci kazı 1992'de yine bir kaçak kazı ihbarı üzerine Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Rıfat Ergeç tarafından yaptırıldı. Bu kazıda taban mozaiği ve ilk villa gün ışığına çıkartıldı.
Antik kentin önemli bir bölümünün GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı'nın göl suları altında kalacak olması nedeniyle 1993'ten itibaren yerli ve yabancı bilim adamlarından oluşan çok sayıda ekip Zeugma Antik Kenti'nde kurtarma kazıları yürüttü.

Kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan eserlerin en önemlileri olan mozaikler, Mark heykeli, duvar resimleri ve kil mühür baskı koleksiyonu halen Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

Bakanlar Kurulu'nun 2005 yılında aldığı kararla, antik kentte yürütülecek çalışmalara başkanlık etme görevi Doç. Dr. Kutalmış Görkay'a verildi.

AVRUPA'DA YILIN MÜZESİ

GAZİANTEP (A.A) - 29.05.2007 - Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Avrupa Yılın Müzesi (EMYA) Yarışmasında, Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin başarılı müzeler arasında değerlendirilmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Vali Süleyman Kamçı, düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Müze Formu'nun düzenlediği Avrupa'da Yılın Müzesi Yarışmasına 49 müzenin katıldığını ve 34 müzenin yarışmada ön elemeyi geçtiğini belirtti.

5 Mayısta açıklanan yarışma sonuçlarına göre Yılın Müzesi ödülünü Alman Göçmen Merkezi'nin aldığını, ön elemeyi geçen Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin ise başarılı müzeler arasında değerlendirildiğini ifade eden Kamçı, şöyle konuştu:

''Avrupa'da Yılın Müzesi Yarışmasında Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin başarılı müzeler arasında değerlendirilmesi bizim için sevindirici. Bu başarı doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Zaman içinde müzedeki sergi mekanlarının daha büyümesi, depolardaki eserlerin sergilenmesi gerekiyor.''

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Mehmet Önal ise kendileri için yarışmaya katılmanın önemli olduğunu söyledi.

Yarışmaya katılmak için müzenin teşhirinin iyi olması gerektiğini ifade eden Önal, Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin ziyaretçi sayısıyla da başarılı ve iyi bir müze olduğunu kanıtladığını bildirdi.

Önal, Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ni günde yaklaşık 1000-1500 kişinin ziyaret ettiğini kaydetti.

Gaziantep Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu'nun da katıldığı toplantıda, Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin aldığı başarı ödülü Vali Süleyman Kamçı'ya takdim edildi.

ZEUGMA'DA KAZI ÇALIŞMALARI...

GAZİANTEP (A.A) - 03.05.2007 - Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya
Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, Zeugma'da 2007 yılı kazı çalışmalarının 15 Temmuzda başlayacağını söyledi.
Görkay, kazı çalışmaları için hazırlık çalışmalarının devam ettiğini, 20
Ekimde sona erecek olan kazıları 4'ü yabancı olmak üzere toplam 60 kişilik bir ekiple gerçekleştireceklerini ifade etti.
Zeugma'da 2006 yılı kazı çalışmalarının 1 Ağustosta başlayıp 20 Ekimde son erdiğini hatırlatan Doç. Dr. Görkay, ''Önceki yıllarda gün ışığına çıkartılan Dianysos ve Danea villalarının bitişiğindeki üçüncü villayı bütün eklentileriyle ortaya çıkartmak için kazı yaptık ve bu kazı çalışmalarımız zemin etüdüyle sona erdi'' dedi.
Kazı çalışmalarının bu yıl da aynı bölgede devam edeceğini ifade eden Görkay, ''Bu yıl da Dianysos ve Danea villalarında arkeolojik restorasyon çalışmalarının yanı sıra Agora'da da kazı çalışmaları yapılacak. Kazı çalışmaları sonucunda elde edilecek olan bazı eserleri de Gaziantep Arkeoloji Müzesine kazandıracağız. Tabii ki bizim esas amacımız, buradaki zenginlikleri yerinde koruyabilmek'' diye konuştu.
Doç. Dr. Görkay, Zeugma Antik Kenti'ndeki kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları ile bu bölgeyi ''arkeopark'' haline getirmeyi hedeflediklerine dikkati çekti.
Kültür ve Turizm Bakanlığının emriyle 2005 yılında başlayan kazı
çalışmalarının uzun süreli olacağını belirten Doç. Dr. Görkay, şunları anlattı: ''Kazılarda şu ana kadar ortaya çıkartılan eserlerin oranı sadece yüzde 10'lar civarında. Hala eserlerin yüzde 90'ı toprak altında bulunuyor. Hedefimiz, özellikle antik kentte gün yüzüne çıkmış olan eserlerin tahrip olmasını önleyebilmek. Zeugma Antik Kenti hem bölge hem de Türkiye için çok önemli bir kültür mirası. Bu kentin, korunması ve turizme kazandırılmasına Kültür ve Turizm
Bakanlığı çok önem veriyor. Bu arada, gün ışığına çıkan eserleri koruyabilmek amacıyla, bu yıl özellikle kazı ve restorasyon yapılacak olan villaların üzerine çatı yapmak için bir proje hazırladık. Zeugma'dan çıkartılan zenginlikleri gün yüzüne çıkarttıktan sonra
korumak gerçekten zor oluyor. Amacımız eserleri ortaya çıkartmadan önce, koruma tedbirleri alabilmek.''


-ZEUGMA ANTİK KENTİ-
Zeugma Antik Kenti MÖ 300'de Büyük İskender tarafından ''Selevkia
Euphrates'' adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi.
Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ''köprü'', ''geçit'' anlamına gelen ''Zeugma'' adını aldı.
Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, MS 256'da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakıldı ve yıkıldı. Zeugma daha sonra depremden büyük zarar gördü.
Zeugma'da ilk kazı, bir kaçak kazı ihbarı üzerine Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından 1987'de yapıldı. Kazıda oda biçimli aile kaya mezarı, mezarın sahiplerine ait heykeller bulundu.
Antik kentte ikinci kazı 1992'de yine bir kaçak kazı ihbarı üzerine
Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Rıfat Ergeç tarafından yaptırıldı. Bu kazıda taban mozaiği ve ilk villa gün ışığına çıkartıldı.
Antik kentin önemli bir bölümünün GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı'nın göl suları altında kalacak olması nedeniyle 1993'ten itibaren yerli ve yabancı bilim adamlarından oluşan çok sayıda ekip Zeugma Antik Kenti'nde kurtarma kazıları yürüttü.
Kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan eserlerin en önemlileri olan
mozaikler, Mark heykeli, duvar resimleri ve kil mühür baskı koleksiyonu halen Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.
Bakanlar Kurulu'nun 2005 yılında aldığı kararla, antik kentte yürütülecek çalışmalara başkanlık etme görevi Doç. Dr. Kutalmış Görkay'a verildi.

ZEUGMA'NIN SANAL GÖRÜNTÜLERİ HAZIR...
GAZİANTEP (A.A) - 19.04.2007 - Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Mehmet Önal, Zeugma Antik Kentinin üç boyutlu dijital sanal görüntülerini Müzeler Haftasının başladığı 18 Mayıstan itibaren ziyaretçilere izleteceklerini söyledi. Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay ve ekibinin yürüttüğü Zeugma Antik Kenti'nin üç boyutlu dijital sanal görüntülerinin hazırlanması çalışmasının tamamlandığını belirtti. Mehmet Önal, 2006 yılının Eylül ayında başlayan çalışmanın geçen ay bitirildiğini ve hazırlanan üç boyutlu dijital sanal görüntülerin Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ne teslim edildiğini ifade ederek,

'' Üç boyutlu dijital sanal görüntüler de Zeugma Antik Kenti'nin güzelliklerini bir başka biçimde gözler önüne seriyor '' dedi.

Önal, sözlerinin şöyle sürdürdü: '' Bu güzel görüntüleri müzemize gelen yerli ve yabancı konuklarımızla paylaşacağız. Hazırlıklarımızı tamamladık, sanal görüntüleri Turizm Haftasının başladığı 18 Mayıstan itibaren ziyaretçilere izleteceğiz. Müzemizi ziyaret eden konuklarımız, Zeugma Antik Kentinden çıkarılarak müzemizde sergilenen değerleri eserleri görme yanında bu eserlerin çıkarıldığı kentin sanal görüntülerini de izleyebilecek. ''

Önal, Zeugma Antik Kentinin üç boyutlu dijital sanal görüntülerinin, antik kentteki kalıntıların restorasyonu yanında Gaziantep Arkeoloji Müzesinin tanıtımı için de kullanılacağını bildirdi.

-İSPANYA'DA TANITIM FIRSATI-

Önal, Kültür ve Turizm Bakanlığının, Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ni Avrupa'da Yılın Müzesi Ödülü'ne (EMYA) aday gösterdiğini, bu teklifle birlikte müzelerini İspanya'da tanıtma fırsatı bulduklarını ifade etti.
Avrupa Müze Forumu tarafından düzenlenen yarışmamın finalinin 5 Mayıs 2007'de İspanya'da yapılacağını vurgulayan Önal, şunları söyledi:
'' Finalde, aralarında İngiltere, Fransa, Almanya, Yunanistan ve İspanya'nın da olduğu 20 ülkeden 33 müze yarışacak. Yarışmada Türkiye'yi biz temsil edeceğiz. Yarışmaya katılan müzemize, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve İl Özel İdaresi de destek veriyor. Yarışma öncesinde müzemiz ile ilgili olarak hazırlanmış, görüntü, broşür ve kitapları İspanya'ya gönderdik. Ben de yarışma için 1 Mayısta İspanya'ya gideceğim. Yarışmanın yapılacağı 5 Mayısta diğer müzelerin yetkilileriyle birlikte Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ni tanıtmak için 30 dakikalık bir sunum yapacağım. EMYA ödülünü alarak müzemizi uluslararası alanda daha iyi tanıtmak istiyoruz. ''
ZEUGMA'DA SANAL GEZİ
Gaziantep AA (14.09.2006) Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunan Zeugma Antik Kenti'nin renkli ve üç boyutlu görüntüleri bilgisayar ortamına aktarılıyor. Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir mühendislik firmasına çektirdikleri renkli ve 3 boyutlu görüntüleri, röleve ve restorasyon başta olmak üzere Zeugma ile ilgili çok farklı çalışmalarda kullanmayı düşündüklerini söyledi. Zeugma Antik Kenti yerleşim yerinin laser scanner ile renkli ve 3 boyutlu olarak görüntülenmesi çalışmasının, yerleşim alanının tümünü kapsayacak şekilde hazırlanan iş planı çerçevesinde yürütülen çalışmayla 3 günde tamamlandığını ifade eden Doç. Dr. Görkay, şöyle konuştu: ''Bu çalışmayla kısaca belirtmek gerekirse antik kentin şu andaki durumunu renkli ve 3 boyutlu olarak ölümsüzleştiriyoruz. Yani aradan yıllar da geçse antik kentin bugünkü halini bilgisayarımızda 3 boyutlu ve renkli olarak görmemiz mümkün olacak. Yanımızda bilgisayarımızın olduğu her yerde Zeugma'yı ayrıntılı olarak inceleyebileceğiz, kentte sanal gezi dahi yapabileceğiz. Biz Zeugma'nın renkli ve 3 boyutlu görüntülerini röleve ve restorasyon çalışmalarımızda kullanacağız. Ancak bu görüntüleri Zeugma'nın en etkili biçimde tanıtımı için de kullanmak mümkün. Örneğin bu kayıtları tanıtım amaçlı ilginç animasyonlar hazırlamada da kullanabiliriz.'' -HASTA VE YAŞLILARA SANAL GEZİ OLANAĞI- Görüntüleme çalışmasını üstlenen firmanın yetkilisi İnşaat Mühendisi Ertan İlter de açıklamasında, renkli ve üç boyutlu görüntüleme için geliştirilen RIEGL LMSZ-390 model cihazı, dünyada ilk kez Zeugma Antik Kentinde kullandıklarını belirtti. Dünyada renkli ve üç boyutlu görüntüleme çalışmasının değişik amaçlar için yapıldığını ifade eden Ertan İlter, şunları söyledi:''Örneğin hazırlanacak CD'ler sayesinde Zeugma antik kentini dünyanın her yerine üç boyutlu olarak taşımak mümkün. Örneğin, yaşlı ya da sürekli hasta olması nedeniyle Zeugma'yı görmeye gelemeyenler olduğunu düşünelim. Hazırlanacak CD sayesinde bu kişiler bilgisayarları aracılığıyla Zeugma Antik Kenti'nde sanal gezi yapabilirler. Bu kişiler Zeugma Antik Kenti'ne gelenlerden farklı olarak yalnızca eserlere dokunamazlar, o kadar.Bir başka örnek vermek gerekirse arkeologlar ve bilim adamları da hazırlanacak CD'ler sayesinde Zeugma'ya gelmeden antik kente ilişkin doyurucu bilgiye ulaşabilecekler.'' Ertan İlter, kendisi bilimsel ve teknolojik bir çalışma olan renkli ve 3 boyutlu görüntülemenin, tarihi ve turistik değerlere ilişkin yapılacak pek çok çalışmada kullanılabildiğini ifade etti.
GAZİANTEP MÜZESİ ''EMYA ÖDÜLÜ''NE ADAY
Gaziantep AA (04.04.2006) Gaziantep Müze Müdür Vekili Arkeolog Mehmet Önal, Gaziantep Müzesi'nin, Avrupa Müze Formu'nun düzenlediği Avrupa'da Yılın Müzesi Ödülü'ne (EMYA) aday olduğunu söyledi. Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca rafından, Gaziantep Müzesi'nin adaylığı için gerekli başvurunun, EMYA'nın İngiltere'nin Bristol kentindeki merkezine yapıldığını belirtti. Zeugma Antik Kenti'nden çıkarılan muhteşem eserlerin teşhir edildiği Gaziantep Müzesi'nin, 2005 yılının Haziran ayında açıldığını anımsatan Önal, müzenin dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olduğunu, Zeugma kurtarma kazılarında bulunan villalara ait mekanların yeniden kurulduğu özgün teşhiriyle ise dünyanın 'ünik' müzesi haline geldiğini bildirdi. Yeni müze binasında Zeugma eserleri teşhir edilirken, eski binanın ise kronolojik teşhirlerle düzenlendiğini kaydeden Önal, ''Müzemiz, yenilenen etkileyici teşhiriyle, geniş sorumluluk alanındaki faaliyetleri ve gelecekte yapmayı planladığı projeleriyle EMYA'ya katılmak için uygun durumdadır. Bu ödülü kazanmamız halinde uluslararası düzeyde ve daha geniş bir alanda tanınması sağlanacak ve ziyaretçi sayısı artacaktır'' dedi. Önal, dünyanın dört bir yanından çok sayıda müzenin katıldığı yarışmaya, önce ön elemelerin geçilerek ödüle layık müzeler listesine girilmesi gerektiğini, 2007 yılının Mayıs ayında yapılacak son elemede ise birincilik ödülü için müzelerin yarışacağını ifade etti. Avrupa Formu'nun bir başkan ve Avrupa ülkelerinden seçilmiş 15 üyeden oluştuğunu anlatan Önal, şöyle konuştu: ''Yarışmaya katılmak isteyen ülkeler, bir yıl öncesinin Mart ayında başvuru yapıyorlar. Yıl içinde konsey üyeleri bizzat gelerek tek tek müzeleri yerinde inceliyor, yıl sonunda ise Strazburg'da toplanarak, aday müzeler arasında ön eleme yapıp, ödüle layık görülen müzeleri seçiyorlar. Yarışmalara her yıl, 25-30 ülke katılıyor. Ayrıca, her ülke birden fazla müze ile yarışmaya katılabiliyor.'' -EMYA- Önal, Avrupa Müze Formu'nun İngiltere'de gönüllü bir kuruluş olarak kayıtlı bulunan ''Avrupa Yılın Müzesi Ödülü Vakfı'na bağlı faaliyet gösteren bir kurum olduğunu, Avrupa Müzeler Birliği'nin, Avrupa genelinde müzeciliğin geliştirilmesi amacıyla 1977 yılından bu yana ödüller dağıttığını bildirdi. Her yıl üç ödül dağıtan Avrupa Müzeler Birliği'nin 1977 yılında Avrupa Konseyi bünyesinde oluşturulduğunu vurgulayan Önal, 1997 yılında isminin Avrupa Müze Formu olarak değiştirildiğini anımsattı. -ÖDÜL ALAN MÜZELER- Bugüne kadar Türkiye'den de yarışmaya katılarak ödül alan müzeler olduğuna dikkati çeken Önal, İstanbul Türk-İslam eserleri Müzesi, Antalya Müzesi ve Bodrum Müzesi'nin mansiyon ödülünü aldığını, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin 1993 yılında Avrupa Konseyi ödülünü alırken, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin de 1997 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi ödülünü aldığını sözlerine ekledi.
SİTEMİZE KATKIDA BULUNANLAR
Zeugma Antik Kenti'nin sanal dünyada ziyarete açılması ve artık evrensel miras olarak kabul edilen bu kültürel değerimizin , tüm dünyaya tanıtılması amacıyla yayına soktuğumuz bu sitenin hazırlanmasında makale, araştırma, fotoğraf, yorum ve değerli önerileri ile katkıda bulunan; başta İstanbul Valisi(Gaziantep Eski Valisi) Muammer GÜLER olmak üzere; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB),GAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı'na, Gaziantep Kültür Müdürlüğü'ne,Zeugma Kazıları Resmi Sponsoru Sanko Holding'e, Arkeolog Mehmet ÖNAL'a,Arkeolog Doç.Dr.Rıfat ERGEÇ'e, Arkeolog Nezih BAŞGELEN'e,Arkeoloji Sanat Yayınları'na, Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'ne, Gaziantep Yerel Sabah Gazetesi'ne, Araştırmacı Murat UĞURLUER'e,Cengiz Halil ÇİÇEK'e,Turkline İnternet Hizmetleri'ne(www.turkline.com), Adanet İnternet Servislerine (www.ada.net.tr),medeniyetler.com'a,Anadolu Ajansı Gaziantep Bölge Müdürlüğüne,İhlas Haber Ajansı Gaziantep Temsilciliğine teşekkür ederiz.
GAZİANTEP SANAYİ ODASI